Ismeretterjesztő összefoglaló

  • A mellkasban, illetve a torokban érzett égő érzés, melynek oka a gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe.
  • Attól függően, hogy a regurgitáló gyomortartalom “csak” savas, vagy jelentősebb mennyiségű epét is tartalmaz, külön szokás kiemelni az “epés” reflux kategóriát, melynek fokozottabb a nyálkahártya-károsító hatása.
  • Az égő érzésen túl idült köhögést is okozhat reflux.
  • A fokozott savtermeléssel járó állapotok (pl. Helicobacter fertőzés) súlyosbíthatja a refluxos panaszokat.
  • A kóros regugritáció oka elsősorban a lassult gyomorürülés saját tapasztalatunk szerint, ami a táplálásterápia elsődleges célpontja a saját gyakorlatunkban. Ezt árnyalja, ha a rekesz magasságában nem záródik megfelelően a gyomorszáj (rekeszsérv), ami állandó, folyamatos regurgitációt okozhat.
  • Endoscopos vizsgálat során a nyálkahártya sérülés súlyossága alapján különböző stádiumokat különítenek el, de ennek nincs kóroktani jelentősége.
  • A kezelés (átmeneti gyógyszeres, ill. életmód) tervezése a refluxra hajlamostó anatómiai tényezők, a sérülés súlyossága, ill. a gyomor ürülés lassulásának oka alapján történik.



Mit Tegyek / Mire számíthatok?

  • A gyógyszeres savcsökkentő kezelésnél törekedni kell arra, hogy átmeneti legyen, hetekig, legfeljebb 3 hónapig tartson. Ennyi idő alatt az életmód megváltoztatása, és a gyomorürülés helyreállása után a panaszoknak csökkennie kell annyira, hogy a gyógyszer dózis mérsékelhető legyen.
  • A megnövekedett hasűri nyomás egyértelmű kockázat, ennek egyik szövődménye lehet a rekesz-szárak szétfeszülése (elődomborodó hasra éjjel ráfekszik a páciens). Amennyiben sérv formában a mellkasba kerül a gyomor egy része, az anatómiai záró-funkció tartósan sérül. Az úgynevezett “antireflux” műtét egyik indikációja, ha egy nagyobb sérv miatt a regurgitáció nem szüntethető meg.
  • A gyomor-béltartalom regurgitációjának egyik szimbolikus oka a “túltáplálkozás”. Egy szigorúbb “időszakos koplalás”, vagy ablakos táplálkozás általában gyors eredményt hoz. Itt arra kell törekedni, ha a beteg túlsúlyos, hogy 4 óra evés/20 óra koplalás típusú intermittent fasting induljon, ennek hiányában is 8/16 IF protokoll, kalória kontroll mellett. (Vagyis addig szűkíthető a táplálkozási ablak, amíg nem kezd fogyni a páciens. A gyakorlatban sok gyógyászati tápszer alkalmas a fogyás megakadályozására.)



Gyakori kérdések (Q&A):

  • Mikor van szükség gyomortükrözésre?

    => A kezelés-tervezés, esetleges rekeszsérv miatt ez indokolt lehet 30 év alatt is, amennyiben a rekeszsérv kockázata magas (túlsúly). Egyébként tartós panaszok esetén 40 éves kor alatt sem kötelező a nemzetközi ajánlások szerint, de a hosszabb betegséglefolyás miatt saját gyakorlatunkban egyszer mindenképp javasoljuk elvégezni.
  • Mikor van szükség H2-receptor blokkoló (H2b) és mikor proton-pumpa gátlókra (PPI)?

    => A PPI kezelésre nagyon ritkán van szükség, a megfelelően elmagyarázott és felépített diéta mellett. Saját gyakorlatunkban ezt max. 2 hétre próbáljuk limitálni. H2b kezelést is 3 hónapon belül mindenképp törekszünk elhagyni.
  • Meg kell ismételnem a más intézményben végzett vizsgálatokat?

    => Természetesen nem. Amennyiben a betegség endoscopos, szövettani, képalkotó vizsgálatokkal egyértelműen és a nemzetközi protokollokban előírt időn belül kontrollálták, akkor mi csak a bélflóra és bélfal-specifikus vizsgálatokkal fogjuk ezt kiegészíteni, ami a táplálásterápia szemontjából meghatározza a lehetőségeket.
  • A dohányzás, stresszes életmód és például az esti diszkrét alkoholfogyasztás mennyire jelent kockázatot a Reflux-betegségben?

    => ezek mind mind súlyosbítják a savas gyomortartalom által a gyomorszáj-átmenetben kialakult gyulladást. Ennek speciális szövödményei lehetnek a hám-réteg szövettani átalakulása (úgynevezett metaplazia), ami daganatmegelőző állapotot képezhet. Ezt rendszeresen kell szövettan alapján kontrollálni.
  • Kollégáink több tíz év saját és nemzetközi szakmai tapasztalatából “gyúrták” a váltáshoz “kapaszkodókat, és több ezer páciens útját kísérték végig a panaszoktól a gyógyulásig.