Ismeretterjesztő összefoglaló (educational summary)

  • A magasvérnyomás oka az elmúlt évtizedben ismertté vált. Az érfal rugalmasságának csökkenésének a tünete ez, melyet az érfal hámréteg és kötőszövet közötti ún. “Intima” réteg gyulladásos megvastagodása okoz.
  • Miközben a “tünetileg” nem kezelt magasvérnyomás szövődmény-kockázatai lényegesen magasabbak, mintha célértékre kezelnénk, a késői szövődményeket ez a kezelés mégsem “nullázza le”. 
  • A koleszterin-szint ehhez hasonlóan hozzájárul az érfal-gyulladás következtében kialakuló érszűkület súlyosságához, de a csökkentése önmagában nem előzi meg a problémát.
  • Az érfal gyulladás oka: az intima-megvastagodás okát is kell tehát kezelni, mely a nemzetközi ajánlások alapját képezik, de megvalósításuk nem része a standard gyógyítása protokolloknak mégsem.
  • Ennek kiemelt tényezője a kórosan átalakult bélflóra által termelt TMAO (Trimethylamine N-oxide), mely sérülést okoz az érfal belső hámrétegén (endothél diszfunkció). Ha egyidejűleg a bélfal áteresztőképessége bakteriális törmelékekre magasabb (barrier sérülés), akkor a turbulens áramlás jellegzetes helyein ezek a törmelékek az érfal mélyebb rétegeibe jutnak és ott gyulladást provokálnak.
  • A TMAO forrása az emberi táplálkozásban főként az állati fehérjékben van.
  • Az érfal gyulladás tehát egy több-tényezős, több lépcsős kóros folyamat következménye, tehát pl a vegán táplálkozás lényegesen csökkenti a TMAO emelkedés és endothél-diszfunkció kockázatát, ahogy az alkohol fogyasztás is növeli a bélhám áteresztőképességét (rontja a barrier-funkciót), de ennek számtalan más oka is lehet, de önmagában az absztinencia nem feltétlenül előzi meg a hypertoniát. 
  • Ez nagyon bonyolultnak tűnik és ez is az oka, hogy az életmód-vezérelt kezelés nem volt sikeres mint egyszerű “szent grál”. De valójában a magasvérnyomás oka az intima megvastagodás és gyulladás, és a feladatunk annak a megtalálás, hogy ezt mi okozza. Ha így nézzük, ez egyáltalán nem bonyolult, csak a lehetséges okok listáján kell végigmenni és kipiálni őket, amíg meg nem szűnik a “tünet”, aminek helyreállítása révén joggal feltételezzük, hogy a stroke kockázat például lenullázódik.
  • A mikrobiom alapú diagnosztikai és kezelési stratégiák újdonsága, hogy a gyulladáshoz vezető okokkal összefüggő mérhető biomarkereket ad a kezünkbe, hogy értékelni tudjuk az életmód-tényezők változásának hatását a gyulladásra és a következményes szövődményekre. Miután jellemzően hosszú évek alatt kialakult elváltozások korrekciójáról van szó, ami hónapok alatt hozható helyre, a páciens motivációjának fenntartása (=complience) a siker kulcsa. Lépésről lépésre megvalósuló változások mérhető változását kell együtt értékelni a tünetek (a vérnyomás normál tartományban tartásához szükséges gyógyszermennyiség csökkenése és a szubjektív közérzet javulásával)
  • Mai tudásunk szerint a gyógyulás akkor valós és tartós, amikor a gyulladás tünetei megszűntek: a gyulladásos labor értékek (hsCRP) 0.5 alá csökkent, a képalkotókkal nem látszik már intima megvastagodás (transcraniális doppler UH) és gyógyszermentesen a vérnyomás értékek a nap minden szakában random mérések alapján, nyugalomban 120/80 Hgmm alatt vannak, a pulzus 50-75/min közötti tartományban van, szabályos, és a nappal/éjszakai változás helyreállt.





Mit Tegyek / Mire számíthatok?

  • A vérnyomás és koleszterin értékek a nemzetközi ajánlások szerinti céltartományban legyenek már frissen felfedezett magasvérnyomás esetén is. Erre nemzetközi protokollok vannak és az életkor, társbetegségek, ill a hypertonia fennállásának ideje, ill szövődmény kockázatai döntik el, hogy ehhez rögtön gyógyszeres kezelésre lesz-e szükség. Ezt kezelőorvosa eldönti a fenti szakmai szempontok szerint.
  • Dietetikus kollégánk felméri a kórelőzményt, panaszokat, családi hátteret, életkörülményeket és ehhez igazítva javasol személyre szabott diagnosztikai tervet protokolljaink szerint. Ennek minden esetben részét képezik “rutin” labor és képalkotó vizsgálatok, melyet az érrendszer és a gyulladás egyéb célszerveit (pl a zsírmáj) képalkotó vizsgálatokkal felmérő teszteket, valamint speciális mikrobiom és bélfal vizsgálatokat és az életkornak megfelelő kötelező szűrővizsgálatokat. Miután a bél mikrobiomból kiinnduló gyulladásos tényezők nemcsak az ereket támadják, de például a vastagbélrák valószínűségét, vagy diabetes szövődményeket is okozhat, ezekre rutinszerűen javaslatot teszünk.
  • A kiértékelésre az eredmények komplexitása alapján teszünk javaslatot. Ezt akár dietetikus és személyi edző is el tudja tökéletesen látni egy emelkedett vérnyomás esetén, alacsony kockázatú esetben, a gyógyszeres kezelések és az életmód-terápia “interakciót” tapasztalt belgyógyász kollégánk segít összehangolni, míg súlyosabb szövődmények esetén ebben járatos neurológus, kardiológust is bevonunk a szakértői véleményező csapatba, előre definiált protokollok alapján.
  • A kezelési terv írásban születik, és azon a részt vevő orvosok, dietetikusok és egyéb szakemberek neve és aláírása is szerepel. 
  • A gondozást jellemzően egy “eset-manager” irányítja, aki lehet dietetikus, orvos, de mozgásterápiás szakember vagy pszichológus is, attól függően, hogy melyik probléma áll előtérben. A kontrollokra egy vagy több szakembernél az elején gyakrabban, de egyéni igények szerint ritkábban is sor kerülhet. 
  • A program során 3 havonta végzünk protokollszerű vizsgálatokat, ami visszacsatolást ad az előrehaladásról. Ennél lehet szükség gyakrabb mérésekre, jellemzően otthoni körülmények között (pl vérnyomás kontroll, vagy testsúly, testösszetétel mérések, esetleg laborok). A mikrobiom vizsgálatokat magas költségük miatt jellemzően 1 évnél javasoljuk ismételni legkorábban.





Gyakori kérdések (Q&A):

  • Ha nagyon régóta kezelnek magasvérnyomás-betegséggel, akkor is van esélyem, hogy el tudom hagyni egyszer a gyógyszereket?



    => Igen! A tapasztalatunk szerint nagyon ritka az az eset, amikor olyan mértékű a meszes degeneráció az érfalakban, ami a gyulladás megszűnése ellenére fenntartja a magas vérnyomást
  • Mi a szerepe az örökletes tényezőknek és mennyire játszanak szerepet a betegség kialakulásában a környezeti faktorok?



    => egyértelműen szerepet játszanak örökletes tényezők, ezek összefüggnek a bélfal áteresztőképességével (a barrier funckióval). A bélfal sérülésen keresztül környezeti tényezők is fontos szerepet játszanak, hiszen így nagyobb mennyiségű, illetve gyulladás vonatkozásában magasabb kockázatú baktérium-törmelék szövetek közé jutását lehetővé téve fontos szerepet játszik a betegség kialakulásában. 
  • Az endothel diszfunkció megszűnhet?



    =>.
  • Ha csökkentjük a vérnyomást és ez normalizálódik, hogyhogy nem szűnik meg az agyvérzés (stroke) veszélye? Ha a túlnyomás megszűnik, nem szabadna, hogy az erek “megrepedjenek”, vagy ha a gyógyszeresen karbantarott vérnyomásnál sem szűnik meg, miért szűnne meg gyógyszerek nélkül normalizálódott vérnyomásnál?



    => ez egy borzasztóan fontos felreértés. A stroke-ok nagyon nagy többsége ugyanis nem “érfal-repedés” következménye és mégcsak nem is vérzés, hanem az erek gyulladásos elzáródása okozza. Ez az érfal rétegei közötti feszülés következménye, aminek az elzáródási kockázata elsősorban a gyulladás mértékétől függ. Erre nemcsak kísérletes, de nagy esetszámú klinikai bizonyíték is van (hsCRP).
  • Van arra klnikai vizsgálatokkal bizonyíték, hogy a vérnyomás életmód-tényezőkkel elért normalizálása nyomán kevesebb szövődmény várható, mint ha “csak” gyógyszeresen történne a normalizálódás?



    => nincs ilyen tanulmány. Ami azt jelenti, hogy nem végeztek ilyen kísérletet. Sok indirekt bizonyíték utal erre, de sajnos nem világos, hogy ki finanszírozna egy ilyen klinikai vizsgálatot, melynek költsége betegenként több millió Ft-el jár, ami a megfelelő esetszám miatt milliárdos kölstégű tanulmány lenne.
  • Egy praktikus kérdés: meg kell ismételnem a más intézményben végzett vizsgálatokat?



    => Természetesen nem. Amennyiben a betegség esetleges szövődményeit egyértelműen és a nemzetközi protokollokban előírt időn belül kontrollálták, akkor mi csak a bélflóra és bélfal-specifikus vizsgálatokkal fogjuk ezt kiegészíteni, ami a táplálásterápia szempontjából meghatározza a lehetőségeket.
  • Mit lehet elérni életmód, illetve táplálás terápia segítségével egy olyan esetben, amikor kombinált gyógyszeres kezeléssel sem sikerült megnyugtatóan rendezni a vérnyomást??



    => a szükséges dózis és a kezelés hatékonysága, illetve a kezelések gyakorisága attól is függ, hogy milyen mértékű az érfal gyulladás. Az életmód kezelés mindenképp segíteni fogja a gyógyszeres terápia sikerességét is, már rövidebb távon és a tapasztalatunk szerint hosszútávon úgyanúgy lehetővé teszi, hogy elkezdhessük a stabilizálódott vérnyomás értékek után a fokozatosan tenzió-csökkenés mellett a gyógyszeres elhagyását.
  • A dohányzás, stresszes életmód és például az esti diszkrét alkoholfogyasztás mennyire jelent kockázatot?



    => ezek mind mind súlyosbítják a bélfal mentén kialakult gyulladást és arra hajlamosítanak. A pácisensek általában alábecsülik az alvás és az alvás-minőség és a cirkadián ritmus felborulásának a jelentőségét. Jó hír, hogy ezeket mind mérni tudjuk, és ezért a szerepük objektíven vizsgálható a betegség súlyosbodásának kockázata szempontjából.
  • Kollégáink több tíz év saját és nemzetközi szakmai tapasztalatából “gyúrták” a váltáshoz “kapaszkodókat, és több ezer páciens útját kísérték végig a panaszoktól a gyógyulásig. Be our guest! Let us be your tour guide 🙂