Ismeretterjesztő összefoglaló

  • Az egyik első felfedezés a mikrobiom térkép megismerése után, hogy súlyos bélflóra eltérések kísérik azokat a hasi panaszokat, melyek hátterében “rutin” labor-, képalkotó- és endoscopos vizsgálatokkal nem volt semmilyen kóros elváltozás azonosítható.
  • A bélflóra eltérések következménye egy olyan gyulladás, amely elsősorban a bél üregén belül zajlik és a bél-nyálkahártya védőfunkciója sérül. Szerencsésebb lenne tehát “gyulladásos dysbiosisnak” nevezni.
  • A tünetek ennek a gyulladásnak, illetve a bélfalon átjutó anyagoknak a következményei. Pusztán a tünetek alapján az ok nem felderíthető, ahogy a füst színe alapján sem tudjuk meg, hogy egy épület mitől gyulladt ki. A füst arra az anyagra jellemző, amely éppen ég. 
  • A diagnosztika célja a gyulladás és bélfal-sérülés jellegének és mértékének felderítése.
  • A kezelés elsősorban a gyulladás és bélfal-sérülés okának megszüntetésére irányul, illetve egy sokkal hosszabb folyamat ezt követően maga a helyreállítás. Ha az árvíz betör a házunkba, az első feladat, hogy megszüntessük a rombolást, de a helyreállítás egy jóval hosszabb folyamat.



Mit Tegyek / Mire számíthatok?

  • Az IBS egy kizáró diagnózis, azaz ki kell zárnunk, protokollok alapján, hogy a családi terheltség, az életkor, életmód, panaszoknak megfelelő vizsgálatok megtörténetek-e, ami alapján az IBS megállapítható (illetve az organikus betegség kizárható).

Gyakori kérdések (Q&A):

  • Mi különbözteti meg az úgynevezett “gyulladásos bélbetegségeket” az IBS-től?
  • Mi a különbség a hisztamin-tünetegyüttes, a táplálék allergiák és az IBS között?

    A hisztamin-tünetcsoport egy jellegzetes megjelenési formája a bélfal sérülésnek, mely az IBS, vagy más néven gyulladásos dysbiosis gyakori következménye lehet. Fontos ugyanakkor, hogy a hisztamin tünetcsoport hátterében álló bélfal sérülés sokkal általánosabb és súlyosabb következményekkel járhat, például magasvérnyomás-betegség esetén, mint a táplálék intolerancia jellegű tünetek. 
  • Meg kell ismételnem a más intézményben végzett vizsgálatokat?

    Természetesen nem. Az IBS miatt első körben sok rutin vizsgálatot elvégeztek, és amennyiben ezek a közelmúltban történtek, illetve a szakmai protokollok ezt nem indokolják, akkor nem szükséges újabb vizsgálatokat végeztetnie. Amennyiben úgy találjuk mégis, hogy némely vizsgálat ismétlése lenne célszerű, úgy örömmel fogadjuk ebben az orvosa friss (például endoscopos) vizsgálatait. Amennyiben ezeket a mi ajánlásunk szerint szeretné megismételni, javaslatot tudunk adni arra vonatkozólag, hogy melyik szolgáltatót keresse fel a vizsgálatok elvégzése céljából.